Jazda rowerem po górach – o czym musisz pamiętać?

Jazda rowerem po górach to pasjonujący sport, który przyciąga zarówno zawodowców, jak i początkujących rowerzystów. Należy jednak odpowiednio się do tego przygotować, aby w bezpieczny sposób cieszyć się z pokonywania górskich tras i szlaków. Sprawdź poniższe wskazówki, dzięki którym ułatwisz sobie rozpoczęcie tej przygody!

Jak przygotować się do jazdy na rowerze po górach?

  • Dobierz odpowiedni rower – górskie trasy nie wybaczają rowerom z marketu. Aby rozpocząć swoją przygodę z MTB, musisz wyposażyć się w sprawdzony rower górski, którego wytrzymałość zapewni Ci bezpieczeństwo i wygodę w czasie jazdy. Budowa i jakość materiałów, z których zostały wykonane, różnią się od pozostałych modeli, m.in. lekkością ramy, osprzętem czy szerokością i rodzajem opon. Pamiętaj, że bardzo wiele zależy od sprawnego sprzętu, dlatego nie wybieraj przypadkowego roweru do jazdy po górach.
  • Zadbaj o strój i kask – na bezpieczeństwo w czasie jazdy wpływa również strój rowerowy i niezbędny kask. Do jazdy rowerem po górach warto wybrać sportową odzież rowerową, aby zapewnić sobie wygodę w każdych warunkach. Nieodłącznym elementem jest również kask, na którym nie warto oszczędzać. Ale o tym mamy nadzieję, nie musimy zbyt wiele mówić.

Pssst! Znamy taką jedną mega fajną markę koszulek i bluz na rower. ;) Przygotuj się do najbliższej trasy lub treningu i odwiedź sklep www.3biker.pl. A jeśli nie jesteś przekonany do zakupu, sprawdź, jak oceniają ją inni rowerzyści!

  • Przygotuj się do ekstremalnej jazdy – wyprawy rowerowe po górach mogą być szczególnie dla początkujących, pewnego rodzaju wyzwaniem. Upewnij się, że posiadasz wystarczająco dużo energii do pokonania wyznaczonej trasy. Dobra kondycja to podstawa, dlatego przed wyprawą potrenuj, aby nabrać sił.

O czym pamiętać podczas jazdy rowerem po górach?

Podstawą bezpiecznej jazdy na rowerze po górach jest odpowiednia technika. Dzięki niej niestraszne będą Ci strome zjazdy, błotniste zakręty czy wystające korzenie na drodze. O czym pamiętać w czasie jazdy? Podstawowe kwestie to przede wszystkim:

  • Pozycja na rowerze – prawidłowe ustawienie roweru i przyjęcie odpowiedniej pozycji to połowa sukcesu. Na to składa się m.in.: ustawienie siodełka, klamek czy umiejętność dobrania pozycji na rowerze do aktualnych warunków na trasie.

Przeczytaj nasze poprzednie wpisy, w których instruktorzy POMBA dzielą się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi pozycji i ustawienia roweru:

Technika jazdy MTB z POMBA - pozycja gotowości

Technika jazdy MTB z POMBA - ustawienia roweru

  • Hamowanie – zmniejszenie prędkości i hamowanie w górskich warunkach powinno być precyzyjne i kontrolowane. Zahamowanie w sposób nagły i agresywny może się skończyć bardzo źle, dlatego warto wiedzieć nie tylko jak hamować, ale i kiedy to robić.

O tym dowiesz się więcej w kolejnym poradniku od POMBA:

Technika jazdy MTB z POMBA - hamowanie

Oczywiście to jedynie część porad, o których warto wiedzieć przed rozpoczęciem górskiej przygody rowerowej. Do w pełni bezpiecznej jazdy rowerem po górach potrzebujesz treningów i wiedzy, która pozwoli Ci pokonywać kolejne kilometry bez problemów.

Jak trenować w bezpieczny sposób?

Samodzielny trening jazdy MTB może niektórym przysparzać trochę problemów. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na szlakach, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Jeśli chcesz nauczyć się jazdy MTB w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach możesz zapisać się na dedykowane szkolenie w organizacji, która zajmują się przygotowaniem rowerzystów do ekstremalnej jazdy po górach.

Kto może Ci pomóc? Polecamy instruktorów z fundacji POMBA, z którymi również mieliśmy przyjemność się szkolić. Więcej informacji znajdziesz na ich stronie: www.pomba.pl.

Komentarze ()

Product added to wishlist

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.