Jak przygotować rower przed wiosną

Jak przygotować rower przed wiosną, żeby nie rozleciał się po pierwszej jeździe?

Zanim wsiądziesz na rower wiosną, nie zapomnij o tym, by odpowiednio go przygotować. I nie chodzi tylko o mycie. Jest kilka innych rzeczy, które musisz zrobić, jeśli zależy Ci na bezpiecznej jeździe. No, chyba że już podczas pierwszej wyprawy chcesz zaliczyć solidną wywrotkę. A Twój rower zamiast pokonywać nowe trasy, wyląduje w śmieciach albo u mechanika na kosztownej renowacji.

Serwis roweru przed sezonem — 6 rzeczy, które MUSISZ zrobić

Przygotowanie roweru przed sezonem to rzecz niezbędna. Wolisz poświęcić 2 godziny na dokładne sprawdzenie roweru czy 10 kolejnych na stres i szybką naprawę, bo jednoślad zawiódł podczas podróży? Chociaż tak naprawdę warto zadać sobie pytanie, czy on zawiódł Ciebie, czy raczej Ty jego? Na co więc musisz zwrócić uwagę? Jest kilka podstawowych elementów, które wpływają na komfort jazdy, a tym samym na stan roweru.

Czyszczenie roweru

Umycie roweru to niezbędna czynność po czasie, kiedy ten stał zapomniany kilka miesięcy w kącie. Przez ten okres osiadło na nim sporo kurzu oraz zaległ brud, który trzeba usunąć, bo inaczej może uszkodzić powierzchnię jednośladu. Rower to niemały wydatek, więc dbaj o niego, jeśli chcesz, by służył Ci przez lata. Zacznij od przetarcia całości wilgotną szmatką lub nawilżaną chusteczką. Rób to po kolei i nie zapomnij o żadnej części roweru.

Smarowanie łańcucha rowerowego

Skutkiem ubocznym mycia roweru jest usunięcie z niego potrzebnego smaru. Dzięki niemu jazda jest bardziej płynna, a części nie są narażone na szybkie zużycie. Oprócz tego smar chroni rower przed wodą i rdzą. Wtedy nie musisz się martwić o kosztowną renowację albo o to, że trzeba wydawać krocie na nowy rower. Musisz nasmarować przede wszystkim łańcuch, ale nie zapomnij również o piastach, suporcie i sterach.

Ocena stanu opon

Koniecznie przyjrzyj się oponom! Jeśli rower stał długo nieużywany i z opon uleciało powietrze, mogły się zniszczyć i trzeba je wymienić. W innym wypadku lepiej nie wsiadaj na rower, bo nie tylko narazisz się na wypadek, ale komfort jazdy drastycznie spadnie. Trzymamy jednak kciuki, by wystarczyło zwykłe napompowanie opon.

Kontrola hamulców

W jednym z poprzednich blogów, który możesz przeczytać tutaj, przekonywaliśmy Cię, że technika hamowania jest jedną z najważniejszych rzeczy podczas jazdy. Dlatego przed wyruszeniem w trasę koniecznie zerknij na klocki hamulcowe i oceń ich zużycie. Technika hamowania zda się na nic, jeśli nie zadbasz o sprawy techniczne — i będzie „bum”!

Sprawdzenie stanu linek i pancerzy

Rower stał w wilgotnym miejscu? Być może trzeba wymienić linki i pancerze, bo pod wpływem wilgoci pojawiła się rdza. Zardzewiałe linki będą utrudniać hamowanie, więc stanie się ono niebezpieczne. Zastanów się, czy aby na pewno chcesz mieć problem z hamowaniem na trudnych trasach, gdzie z łatwością możesz zrobić sobie krzywdę.

Przegląd świateł

Szczególnie lubisz jeździć wieczorami lub nocą, kiedy widoczność jest gorsza? Na pewno ma to swój urok, ale w takich sytuacjach ważne jest sprawdzenie świateł. Po długim postoju baterie w lampach mogły się wyczerpać. To z kolei wpływa na Twoje bezpieczeństwo, a nietrudno o wypadek, jeśli jesteś niewidoczny dla innych. Skoro przygotowaliśmy dla Ciebie gotowe kroki, które zapewnią Ci wspaniałą podróż rowerem, nie możesz ich nie wykorzystać. Szerokiej drogi w ten zbliżający się sezon rowerowy!

Komentarze ()

Product added to wishlist

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.