Jak pokonywać podjazdy w górach?

Rower górski, jak sama nazwa wskazuje, służy do jazdy po górach, a to zawsze będzie się wiązało z pokonywaniem podjazdów — czy tego chcemy, czy nie. Chociaż fanów popularnych „górali” jest bardzo dużo, a widoki podczas tego typu wypraw mogą zapierać dech w piersiach, często można usłyszeć, że podjazdy to najmniej przyjemny element kolarstwa MTB. Owszem, jazda pod górę wymaga więcej wysiłku, ale wcale nie musi być katorgą — wystarczy, że opanujemy właściwą technikę jazdy. Dlatego z tego wpisu dowiesz się, jak poprawnie zdobywać góry na rowerze.

Jak jeździć na rowerze MTB? Podstawowe zasady

Jeśli dopiero co zaczynamy przygodę z kolarstwem MTB, warto wiedzieć, że do poznania prawdziwej radości z jazdy potrzeba nie tylko roweru górskiego, ale także odpowiednich przygotowań. Dlatego przed pierwszą wycieczką na wymagający szlak należy poznać 3 podstawowe zasady, dzięki którym wyboista droga pełna korzeni i skał nie będzie stanowiła wyzwania. Wśród nich znajdują się:

  1. Optymalna waga.

  2. Właściwie dobrana moc.

  3. Poprawna technika jazdy.

Prześledźmy te 3 kwestie.

Jak się przygotować do pokonywania podjazdów?

Jak się okazuje, aby efektywniej jeździć na rowerze MTB, należy odpowiednio się przygotować. Podczas pokonywania podjazdów masa ciała ma duże znaczenie, ponieważ każdy kilogram jest dodatkowym obciążeniem, który musimy udźwignąć za pomocą siły naszych nóg. Podobnie jest z ogólną kondycją całego ciała. Im wyższa wydolność aerobowa, tym łatwiejsze będzie pedałowanie pod górkę. Dlatego, zanim zaczniemy pierwsze pokonywanie podjazdów w górach, poświęćmy czas na regularne treningi, dzięki którym wzmocnimy mięśnie ud i pośladków.

Technika jazdy na rowerze górskim

Oceń podjazd

Gdy zaczynasz zdobywanie wzniesienia, na początku postaraj się szybko przeanalizować jego długość, kąt nachylenia i przyczepność podłoża. Dzięki temu będziesz mógł równomiernie rozłożyć siły na wszystkie jego etapy. Z tego powodu nie zaczynaj zbyt gwałtownie, tylko pedałuj w równomiernym tempie, by przyzwyczaić mięśnie do zwiększonego wysiłku.

Przyjmij poprawną pozycję

Pokonywanie podjazdów powinno się odbywać w pozycji siedzącej. Podczas wjeżdżania na strome wzniesienie najważniejszą kwestią jest umiejętne przeniesienie ciężaru ciała na przednią część roweru, aby nie dopuścić do utraty kontaktu przedniego koła z podłożem. Z tego powodu należy pochylić się nad kierownicą, a tyłek wysunąć na początek siodełka. Co kilka odcinków drogi można przez chwilę jechać na stojąco. Cały czas jednak należy pamiętać o zachowaniu balansu tak, aby oba koła były równomiernie dociskane do ścieżki. Najlepiej jest to regulować, nieustannie przesuwając ciężar ciała między tyłem a przodem.

Zwróć uwagę na przełożenia

Gdy już przyjmiemy wygodną pozycję, pamiętajmy o prawidłowym operowaniu przełożeniami. Pokonując podjazdy na rowerze górskim, najlepiej zachować kadencję około 60-70 obrotów na minutę, natomiast przełożenia należy redukować w zależności od indywidualnych potrzeb i stopnia nachylenia terenu.

Jak widać, zdobywanie podjazdów na rowerze MTB wcale nie musi być trudne. Dlatego teraz rozpocznij trening i ruszaj na rower!

Komentarze ()

Product added to wishlist

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.