Jak jeździć na rowerze MTB? 6 kroków do lepszej jazdy

Mogłoby się wydawać, że jazda na rowerze to nic trudnego, jednak nie dajmy się zmylić pozorom. Pokonywanie kolejnych tras, zwłaszcza tych wymagających, to często trudne zadanie, do którego potrzeba wiedzy i odpowiedniej techniki. Dlatego przeczytaj ten artykuł, w którym omówimy pozycję gotowości, dzięki której jazda na rowerze MTB będzie czystą przyjemnością.

Dlaczego warto jeździć na rowerze w pozycji gotowości?

Istnieją różne techniki jazdy na rowerze MTB, ale jedną z podstawowych jest pozycja gotowości. Wynika to z tego, że jest ona pozycją wyjściową, którą można zastosować podczas jazdy w terenie, również tym najbardziej wymagającym. Technika ta pozwala na efektywne pokonywanie przeszkód i nierówności na drodze. Ponadto, jeżdżąc w tej pozycji, jesteśmy w stanie szybko zmienić kierunek, w którym podążamy, lub nagle zahamować, gdy niespodziewanie coś pojawi się na trasie. Zatem nie tylko chodzi o przyjemność z jazdy, ale także bezpieczeństwo  podczas wyprawy.

Pozycja gotowości na rowerze MTB w 6 krokach

Razem z nami naucz się krok po kroku, jak powinna wyglądać poprawna postawa ciała w pozycji gotowości.

Stój równo na obu nogach

Podstawowa zasada mówi, że podczas jazdy po nierównym terenie nie siedzimy na siodle. Zamiast tego rower należy prowadzić pod sobą, mocno trzymając kierownicę i stojąc na pedałach. W takiej pozycji stopy na korbach powinny być na tej samej wysokości. Dzięki temu zyskamy stabilność na rowerze i unikniemy groźnych sytuacji takich jak zahaczenie pedałem o wystające kamienie czy korzenie. 

Uginaj kolana i łokcie

Podczas pokonywania nierówności terenu właściwa amortyzacja uderzeń i wstrząsów jest kluczową kwestią. Właśnie dlatego podczas jazdy na rowerze MTB nogi powinny być ugięte mniej więcej w połowie ich zakresu. Tak samo ręce należy mieć ugięte w łokciach, które powinny być szeroko rozstawione na zewnątrz. 

Zachowaj równowagę

W wyżej przedstawionej pozycji najważniejsze jest zachowanie równowagi. W tym celu musimy pamiętać o tym, aby oprzeć cały ciężar ciała na nogach. Kierownicą mamy tylko sterować kierunkiem jazdy i obsługiwać hamulce. W takim ustawieniu rower będzie dostosowywał kąt nachylenia do terenu, a my cały czas będziemy utrzymywać stabilną pozycją stojącą.

Nisko trzymaj pięty

W takiej sytuacji najważniejszym punktem styku rowerzysty z rowerem są stopy i pedały. Należy je trzymać tak, by najszersza część buta opierała się na osi pedału, a cała stopa przykrywała całą jego powierzchnię. W ten sposób zapewnimy sobie najlepszą przyczepność.

Patrz daleko

Baczne obserwowanie terenu odgrywa ogromną rolę w kolarstwie MTB, dlatego zawsze należy patrzeć daleko przed siebie. Nie spoglądajmy cały czas pod przednie koło, ponieważ wtedy każda przeszkoda, na którą napotkamy, będzie zaskoczeniem, które przyniesie zagrożenie.

Pamiętaj o pewnym chwycie

Gdy patrzymy na trasę, którą podążamy, planujemy każdy manewr na rowerze. Z tego powodu nie musimy ciągle trzymać palców na klamkach hamulcowych, a to z pewnością poprawi komfort jazdy. Zatem pamiętajmy o mocnym chwycie, który umożliwi lepsze sterowanie kierownicą. 

Wiedz, że 6 kroków, które opisaliśmy, nic nie dadzą, jeśli będziesz spięty. Dlatego postaraj się rozluźnić i najlepiej przećwicz tę technikę na prostej trasie, by później wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje pozycja gotowości. 

Komentarze ()

Product added to wishlist

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.