Akcesoria, narzędzia i części zapasowe do roweru, które warto mieć

Sezon zimowy za chwilę rozpocznie się na dobre, a dla fanów rowerów MTB to oznacza tylko jedno — kolejne ekstremalne wyprawy po ośnieżonych, górskich szlakach! Takie wyjazdy to jednak nie tylko sama przyjemność, ale spore wyzwanie zarówno dla naszego ciała, jak i sprzętu. Niedawno pisaliśmy o tym, co spakować na wyprawę rowerową MTB, natomiast w dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie narzędzia i akcesoria wziąć, aby zawsze dotrzeć do celu, nawet w przypadku nieprzewidzianej awarii.

Wyprawa rowerowa — jak się przygotować?

Co zabrać na rower? Takie pytanie zadał sobie chyba każdy, kto wybierał się na dłuższą przejażdżkę. W końcu na trasie może się wiele wydarzyć. Pęknięta opona, zerwany łańcuch czy awaria hamulców to tylko kilka z najpopularniejszych usterek, z którymi na pewno nie raz przyjdzie nam sobie poradzić, jeśli jeździmy na rowerze MTB. Właśnie dlatego z pomocą Tomka Pawłusiewicza z Transalp.pl przygotowaliśmy listę, w której wymieniamy akcesoria rowerowe, jakie warto wziąć na wycieczkę rowerową.

Narzędzia i części rowerowe, które powinieneś mieć na każdej wyprawie rowerowej

Narzędzie multi-tool

Klucze podstawowe, klucze imbusowe, klucze płaskie, śrubokręt, scyzoryk — to tylko kilka narzędzi, które mogą okazać się niezbędne do naprawy drobnych usterek na trasie. Trudno by było wozić je wszystkie podczas każdego wyjścia na rower, ale ich miniaturowe wersje można znaleźć w narzędziu typu multi-tool.

Pompka do opon

Chociaż stan opon zawsze powinno się sprawdzać przed wyjazdem z domu, nigdy nie wiadomo, co wydarzy się na trasie. Zatem bez pompki do opon ani rusz — zawsze powinieneś ją mieć przy sobie.

Elektroniczny manometr

Jeśli jeździmy na rowerze MTB, prawidłowe ciśnienie w oponach ma duże znaczenie. Z tego powodu warto się również zaopatrzyć w elektroniczny manometr, za którego pomocą będziemy mogli sprawdzić ten parametr.

Zestaw naprawczy tubeless

Co, jeśli podczas górskiej wyprawy przebijemy opony? Wtedy konieczny będzie podręczny zestaw naprawczy, który pozwoli nam prowizorycznie załatać dziurę. Natomiast na wypadek wystąpienia większego rozcięcia warto mieć ze sobą zapasową dętkę i łatki.

Łyżki do opon

Jeśli faktycznie trzeba będzie zmienić dętkę lub nakleić łatkę, konieczne będą łyżki do opon. Z tego względu pamiętaj o tym, by spakować je ze sobą.

Zapasowe klocki hamulcowe i hak przerzutki

Strome zjazdy i wyboiste drogi to prawdziwy test wytrzymałości dla Twojego roweru i jego kluczowych części. Dlatego, jeśli wybierasz się w wymagającą trasę, weź ze sobą zapasowy komplet klocków hamulcowych oraz hak przerzutki, ponieważ bardzo łatwo je uszkodzić.

Spinka i smar do łańcucha

Zerwany łańcuch to kolejny powszechny problem, który może zepsuć całą zabawę. Aby szybko się go pozbyć i dalej cieszyć się radością z jazdy, zabierz ze sobą spinkę do łańcucha, smar i szmatkę, przez którą będziesz mógł go złapać bez obaw o zabrudzenia. W awaryjnej sytuacji nieocenione mogą się okazać także trytytki i taśma klejąca, które uratowały już niejednego rowerzystę.

Możesz wymienić jeszcze inne narzędzia, które przydały Ci się na trasie, a nie wspomnieliśmy o nich? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu poniżej i pomóż innym lepiej się przygotować na kolejną przejażdżkę!

Artykuł powstał na podstawie materiału źródłowego ze strony Transalp.pl — wyprawy MTB enduro przez Alpy

Komentarze ()

Product added to wishlist

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.