Alternatywa dla roweru zimą. Jakie aktywności wybrać?

Mróz, śnieg, zimny wiatr – takie warunki pogodowe nie każdego motywują do pójścia na rower. My oczywiście zachęcamy do jazdy na rowerach MTB przez cały rok, ale mamy świadomość tego, że nie jest to dyscyplina dla każdego. 

Nie znaczy to jednak, że od razu trzeba rezygnować z aktywności fizycznej. Jakie sporty warto uprawiać zimą, gdy jazda na rowerze nie wchodzi w grę?

Jazda rowerem zimą to dość kontrowersyjny temat wśród kolarzy. Fani wyjazdów rowerowych zwykle dzielą się na dwie grupy. Jedni na widok ujemnej temperatury na termometrze i zasp śniegu na drogach cieszą się jak małe dzieci i szybko sięgają po rowery MTB, by jak najlepiej wykorzystać te ekstremalne warunki. Drudzy zaś na myśl o chłodnym powietrzu chowają rower i niecierpliwie wyczekują wiosny. 

Niezależnie od tego, do jakiej drużyny należysz, warto znaleźć alternatywę na zimową aktywność, którą będziesz mógł uprawiać nawet w najmniej przyjemną pogodę. Dzięki temu nie stracisz formy i gdy tylko zrobi się cieplej, wrócisz na rower z podwójną energią!

Zimowe alternatywy dla roweru

Spinning rowerowy

Nie ma się co oszukiwać, samotny trening na rowerku w domu czy na siłowni nie może się równać z przemierzaniem malowniczych tras podczas letniego sezonu. Jednak istnieje atrakcyjna alternatywa na podtrzymywanie formy kolarskiej, gdy pogoda nie dopisuje i nie chcemy marznąć na zewnątrz. Tą alternatywą jest spinning rowerowy, czyli forma ćwiczeń interwałowych na specjalistycznych rowerkach stacjonarnych.

Organizowane zajęcia na siłowniach polegają na jeździe w rytm muzyki dobranej do komend narzucanych przez wykwalifikowanego instruktora. Taka aktywność jest świetnym pomysłem dla osób, które chcą się pozbyć nadmiaru kilogramów, natomiast może być prawdziwym spotkaniem towarzyskim. Dla zapalonych kolarzy tego typu trening może być zamiennikiem grupowej jazdy, podczas której naprawdę trudno się nudzić.

Narciarstwo biegowe

Jeśli jesteś fanem aktywnego spędzania czasu na zewnątrz nawet w zimie, jazdę na rowerze możesz z powodzeniem zastąpić narciarstwem biegowym. Dyscyplina ta jest świetną alternatywą dla kolarzy, ponieważ podczas jazdy na nartach biegowych pracują nie tylko nogi i ręce, ale także inne mięśnie, które mają ogromny wpływ na utrzymanie równowagi i koordynację. W trakcie takich treningów również wzmocnisz obręcz barkową, która przez wielu kolarzy jest zaniedbywana. Zatem zimowe narciarstwo biegowe może pomóc zwiększyć wytrzymałość organizmu, a przy okazji będzie prawdziwą frajdą!

Pływanie

Jeśli sporty zimowe nie są w kręgu Twoich zainteresowań, możesz spróbować pływania. Jeśli nabawiliśmy się jakichś kontuzji w trakcie sezonu, to będzie bardzo dobry sposób na zachowanie aktywności fizycznej. Podczas wizyt na basenie również będziemy mogli rozluźnić napięte mięśnie, pobudzić nasz układ krążenia, poprawić koordynację ruchową, a przy tym poprawić sobie humor w okresie jesienno-zimowym, kiedy często mamy obniżony nastrój.

To tylko kilka propozycji na uprawianie sportów zimowych. Jeśli jednak nie chcesz rozstawać się z dwoma kółkami, ale zastanawiasz się, czy jazda na rowerze zimą jest zdrowa, zapraszamy do przeczytania poprzedniego artykułu, w którym wyjaśniamy, dlaczego rower w zimie to wcale nie taki zły pomysł. 

Komentarze ()

Produkt dodany do listy

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.