Rozgrzewka przed jazdą na rowerze – przykładowe ćwiczenia

Chyba wszyscy możemy się zgodzić, że jazda na rowerze to prawdziwa przyjemność. Niezależnie od tego, czy uwielbiamy zdobywać górskie szlaki na rowerach MTB, uprawiamy kolarstwo szosowe lub po prostu lubimy wybrać się na rekreacyjną przejażdżkę w sobotnie popołudnie, zawsze powinniśmy pamiętać o rozgrzewce, dzięki której przygotujemy nasz organizm do aktywności fizycznej. Jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka przed rowerem? Czytaj dalej, by się dowiedzieć!

Rozgrzewka przed treningiem – o czym trzeba wiedzieć?

Chociaż niektórym wydaje się, że jazda na rowerze nie jest dużym wysiłkiem, trzeba mieć świadomość tego, że pomijanie rozgrzewki może nieść za sobą poważne konsekwencje. Nawet jeśli na rowerze jeździmy tylko do pracy, a rowery MTB to nie nasza bajka, zawsze powinniśmy pamiętać o poświęceniu choćby kilku minut na rozgrzanie zastanych mięśni. Dzięki temu unikniemy mniejszych lub większych kontuzji oraz bardziej pobudzimy organizm do działania. To wszystko sprawi, że będziemy mogli dać z siebie więcej podczas treningu, a wymagające trasy przyniosą więcej zabawy niż wysiłku.

Ćwiczenia na rozgrzewkę przed jazdą na rowerze

Zatem jakie ćwiczenia warto wykonać przed jazdą na rowerze, aby taka przejażdżka faktycznie wyszła nam na zdrowie? Zobacz kilka naszych propozycji.

Jeśli chłodnego poranka chcesz szybko wskoczyć na rower i od razu jechać z pełną siłą bez zrobienia nawet krótkiej rozgrzewki, musisz mieć świadomość tego, że narażasz się na naciągnięcie mięśni. Dlatego, zanim zaczniesz, rozpocznij od prostych ćwiczeń w domu, którymi dasz swojemu organizmowi zastrzyk energii.

Bieg w miejscu

Dobrym pomysłem na początek będzie trucht w miejscu pozwalający na stopniowe rozgrzanie nóg, które będą intensywnie pracować na rowerze.

Skłony tułowia

Gdy już to zrobisz, przejdź do pobudzenia poszczególnych partii ciała. Zacznij od skłonów tułowia – rozstaw stopy na wysokości barków i wykonaj do nich 40 skłonów, starając się zachowywać proste nogi w kolanach.

Skrętoskłony

Później rozpocznij skrętoskłony – w takiej samej pozycji jak w poprzednim ćwiczeniu energicznie wykonuj skłony połączone ze skrętem tułowia. Prawą ręką sięgaj do lewej stopy, a lewą wymachuj wysoko w górę.

Krążenia bioder

Ciągle trzymając stopy na wysokości barków, ułóż dłonie na biodrach i wykonuj nimi okrężne ruchy. Po wykonaniu 20 obrotów w jedną stronę powtórz ćwiczenie w przeciwnym kierunku.

Krążenia kolan

Nie zapominajmy oczywiście o kolanach, które będą intensywnie pracować podczas jazdy na rowerze. Dlatego na koniec rozgrzewki lekko ugnij nogi i złącz kolana. W tej pozycji wykonuj krążenia przez ok. 2-3 minuty.

Rozgrzewka na rowerze

Warto także wiedzieć, że sama jazda na rowerze może być dobrą rozgrzewką. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, przez parę pierwszych kilometrów jedź spokojnym tempem, bez dużego oporu na pedałach. Dopiero po 5-10 minutach jazdy zacznij przełączać się na cięższe przerzutki, dzięki którym stopniowo przygotujesz Twoje mięśnie na intensywny trening na rowerze.

Jak widać, rozgrzewka przed pójściem na rower wcale nie zajmuje dużo czasu, a naprawdę może wiele zmienić. Dlatego pamiętajmy o poświęceniu kilku minut na odpowiednie rozgrzanie mięśni – dzięki temu unikniemy urazów i będziemy mogli w pełni cieszyć się jazdą!

Komentarze ()

Produkt dodany do listy

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.