Czy jazda na rowerze zimą jest zdrowa?

Oczywiście, że tak! W Twojej głowie pojawiły się wątpliwości i zastanawiasz się, czy to już czas na zimowanie swojego roweru w piwnicy lub garażu? Naszym zdaniem warto się powstrzymać i nie rezygnować z ulubionej aktywności nawet zimą. Jazda rowerem w sezonie zimowym może być równie przyjemna, co wiosną i latem. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, co na siebie zakładasz. Chłód, mróz i wiatr sprzyjają bowiem wychłodzeniom oraz przeziębieniom, dlatego do tematu zimowego stroju na rower trzeba podejść w przemyślany sposób.

Ubranie na rower zimą – o co zadbać?

Założenie najgrubszej kurtki i wszelkich możliwych warstw odzieży rowerowej może nie być najlepszym rozwiązaniem. Mimo niskich temperatur, pamiętaj, że podczas jazdy rowerem rozgrzewasz się i zwiększasz temperaturę swojego ciała. Dlatego musisz odpowiednio zaplanować, co na siebie włożyć, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu podczas jazdy. Oczywiście ubranie na rower w zimie musisz dopasować do panujących temperatur, które w zależności od miesiąca lub pory dnia mogą się różnić.

Od czego zacząć - czyli jak stworzyć optymalną cebulkę do jazdy na rowerze zimą?

Koszulka termoaktywna, bluza rowerowa i spodnie

Na początek załóż przylegającą do ciała koszulkę termoaktywną typu base layer. Dzięki niej utrzymasz suchą skórę nawet podczas intensywnej jazdy i uchronisz się od przewiania – co jest szczególnie niebezpieczne w mroźne dni. Na koszulkę załóż bluzę rowerową z długim rękawem, która zapewni optymalną izolację termiczną. Są one wykonane ze sportowej dzianiny funkcyjnej, której głównym składnikiem jest poliester ze specjalnym splotem włókien. Dzięki temu bluza doskonale odprowadza wilgoć i zapewnia komfort termiczny nawet w niskich temperaturach. Zawsze warto mieć dodatkową koszulkę w plecaku – gdyby okazało się, że potrzebujemy dodatkowej warstwy.

Kolejna kwestia to spodnie na rower z długimi nogawkami. Powinny być wykonane z nieprzemakalnego materiału oraz chronić dolne partie ciała przed przewianiem. Niektóre modele posiadają dodatkowe ocieplenia na kolanach, dzięki czemu skutecznie chronią Twoje stawy. Spodnie powinny być w miarę luźne, tak, aby umożliwiać Ci wygodną jazdę.

Zimowa kurta na rower

To ostatnia warstwa rowerowego ubrania na zimę. Jej funkcja to ochrona rowerzysty przed śniegiem, deszczem lub wiatrem. Dlatego powinna być lekka i cienka oraz wyposażona np. w wiatroszczelną membranę. Zimowa kurtka na rower powinna być także oddychająca, dzięki czemu nie zgrzejemy się podczas dłuższej jazdy. Warto również zadbać o to, aby nie krępowała naszych ruchów na rowerze.

Buty i ciepłe skarpetki

Ochrona kończyn narażonych na odmrożenia to szczególnie istotna kwestia. Pamiętaj o skarpetkach na rower i zimowych butach. Ciepła para skarpet na rower to konieczność, jeśli planujesz jazdę w mroźne i śnieżne dni. Dobrym wyborem będą skarpetki wykonane z poliamidu, które skutecznie wentylują i odprowadzają wilgoć, zapewniając zawsze suche stopy podczas jazdy. Warto również zadbać o odpowiednie buty na rower z nieprzemakalnych materiałów lub dodatkowe zabezpieczenia w postaci ochraniaczy na obuwie, które chronią przed dostaniem się śniegu do wnętrza butów lub nogawki.

Czapka, rękawiczki i komin

Jazda na rowerze zimą nie obejdzie się bez rękawiczek i czapki. Dłonie oraz głowa są wtedy szczególnie narażone na utratę ciepła, dlatego ich stosowna ochrona jest niezbędna. Czapka lub opaska na uszy powinna mieścić się pod kaskiem. Rowerzyści często zakładają narciarskie rękawiczki do jazdy zimą. Możesz zastosować takie rozwiązanie lub wyposażyć się w specjalne rękawiczki rowerowe na zimę.

Podczas jazdy w niskich temperaturach, należy chronić swoje drogi oddechowe. Dlatego niezbędnym akcesorium staje się komin rowerowy, który zakładamy na szyję oraz usta i nos. Dzięki temu chronimy swoje gardło oraz twarz przed mroźnymi podmuchami powietrza. Komin można też zastosować jako dodatkową ochronę głowy. Jeśli zimowa czapka jest dla Ciebie zbyt ciepła, możesz śmiało założyć lekki komin pod kask, który zabezpieczy Cię przed chłodem.

Kompletujesz swoje zimowe ubranie na rower? Zajrzyj do naszego sklepu, aby wyposażyć się w niezbędne elementy odzież rowerowej, która ochroni Cię przed zimnem w czasie jazdy.

Komentarze ()

Product added to wishlist

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.