Jazda rowerem w nocy – co na to przepisy?

Nie sposób nie poruszyć tematu nocnej jazdy na rowerze bez zwrócenia uwagi na to, czego przepisy prawa wymagają od rowerzysty w kwestii oświetlenia.

Oświetlenie jest obowiązkowym wyposażeniem każdego roweru.

Wymaga tego nie tylko zdrowy rozsądek, ale również prawo, zgodnie z którym rower powinien mieć:

• Co najmniej jedno światło pozycyjne (białe lub żółte selektywne) zamontowane z przodu roweru.

• Co najmniej jedno czerwone światło typu odblask (inne niż trójkąt) oraz co najmniej jedno czerwone światło pozycyjne.

Przepisy dotyczące oświetlenia rowerowego wskazują konieczność wyposażenia w nie jednośladu, jednak nie trzeba korzystać z oświetlenia w ciągu dnia. Światła roweru spełniają swoją rolę głównie w nocy oraz podczas jazdy w tunelu.

Nocna jazda rowerem – widocznie znaczy bezpiecznie

Podstawowe oświetlenie do jazdy rowerem w nocy jest w pełni wystarczające, jeśli poruszasz się po miejskich ścieżkach, często również oświetlonych latarniami. Pojedyncze lampki z przodu lub z tyłu roweru mogą być jednak niezbyt wystarczające, jeśli Twoja nocna trasa prowadzi przez szosę lub góry. Do tego typu wypraw należy przygotować się o wiele bardziej skrupulatnie, a przede wszystkim – z głową.

Jazda nocą po szosie wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na widoczność rowerzysty na drodze. Poruszanie się po tej samej drodze co samochody oraz inne pojazdy silnikowe powinno skłonić rowerzystę do skorzystania nie tylko z podstawowego oświetlenia, ale dodatków, dzięki którym nawet z daleka zostanie on dostrzeżony przez innych uczestników ruchu. O tym, jakiego rodzaju dodatki warto mieć ze sobą, dowiesz się w dalszej części artykułu.

Warto pamiętać również o mocnej lampce z przodu, aby skutecznie omijać dziury lub nierówności na drodze, które nie oszczędzają w szczególności wąskich opon roweru szosowego.

Nocna jazda na rowerze po górach dostarcza ekstremalnych wrażeń, jednak, aby ekstremalne zjazdy i kluczenie pomiędzy wybojami było w pełni satysfakcjonujące, warto zapewnić dobrą widoczność trasy, którą jeździmy. Szybkie zjazdy w słoneczny dzień wymagają dużego skupienia, a pokonywanie tej samej trasy w nocy wymaga wręcz perfekcyjnej uważności. Aby zapewnić sobie dobre pole widzenia nawet na odległość kilku metrów, warto jeździć nie tylko z dobrym oświetleniem na rowerze, ale również z mocną lampką czołową, dzięki której oświetlisz obszar, na który kierujesz swój wzrok.

Jazda nocą a odzież rowerzysty

O bardzo dobrą widoczność na drodze lub ścieżkach rowerowych warto zadbać nie tylko poprzez światła rowerowe. Częstym wyposażeniem nocnych rowerzystów jest odzież i akcesoria, które zwiększają bezpieczeństwo oraz ułatwiają np. kierowcom dostrzeganie rowerzysty z dużej odległości. Mowa o różnego rodzaju odzieży oraz akcesoriach z elementami odblaskowymi.

Do jazdy rowerem w nocy z pewnością sprawdzi się kurtka z odblaskowymi paskami oraz kamizelki lub szelki odblaskowe. Jeżdżąc np. z sakwami lub torbami, warto wybrać modele, które również mają na sobie odblaskowe elementy.

Jazda nocą jest z pewnością nieco bardziej ekscytująca niż poruszanie się na rowerze w dzień. Warto jednak w bezpieczny sposób oddawać się tej przyjemności. Pamiętajmy o tym, żeby być widocznym oraz również sobie zapewniać odpowiedni widok. Obowiązkowe oświetlenie oraz przygotowane akcesoria sprawią, że nocna jazda na rowerze będzie dla Ciebie zarówno satysfakcjonująca, jak i bezpieczna.

Przeczytaj poprzedni wpis: Konserwacja roweru na zimę – o czym warto pamiętać?

Komentarze ()

Product added to wishlist

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.