Jazda na rowerze powinna sprawiać nam radość, dawać wolność i przynosić wyjątkowe emocje. Jeśli jednak nie przygotujemy się odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych, będziemy odczuwać dyskomfort, a wówczas z satysfakcji nici. To oczywiste, że do jazdy rowerem w deszczu, powinniśmy zadbać o każdy element naszego jednośladu w taki sposób, aby sprawował się dobrze pomimo wysokiego poziomu wilgoci. Z pewnością nie mogą nas zawieść hamulce, opony, a także napęd i to im, musimy poświęcić szczególną uwagę. Z drugiej strony, wypada wyposażyć się również w odpowiedni strój, dzięki któremu będziemy odpowiednio zabezpieczeni przed deszczem.

Prawidłowy ubiór na rower w deszczu

Na samym początku, należy rozróżnić odpowiedni strój na chłodny, zimowy trening w stabilnych warunkach atmosferycznych, od tego w porze deszczowej. Kluczem jest przede wszystkim to, aby skutecznie ochronić się zarówno przed przemoczeniem, jak i przewianiem. O właściwą temperaturę nie musimy się martwić, gdyż o nią zadba z pewnością nasz organizm w trakcie wysiłku.

Dobra koszulka termoaktywna to podstawa. Najlepiej, kiedy jest wykonana z wysokiej jakości i oddychającej dzianiny sportowej, która idealnie dopasowuje się do ciała. Jest ona gwarantem tego, że pot będzie prawidłowo odprowadzany ze skóry, tworząc tym samym skuteczną barierę dla zimnego powietrza, które może przeniknąć przez zewnętrzną warstwę. Na to zakładamy koszulkę rowerową jak w naszej ofercie.

Obowiązkowym elementem jest też kurtka przeciwdeszczowa, zaopatrzona w specjalną membranę typu gore-tex lub jej odpowiednik. Najczęściej są one wyjątkowo lekkie, a przy tym nie zajmują dużo miejsca. Dlatego, nawet jeśli na początku treningu nie pada deszcz, możemy ją po prostu zwinąć i schować do kieszonki. Kiedy poczujemy pierwsze krople na skroni, wówczas będziemy mogli ją błyskawicznie założyć.

Zamiast klasycznych spodenek rowerowych, najlepiej postawić na specjalne, przeciwdeszczowe spodenki, które również posiadają wspomnianą wcześniej membranę wodoszczelną.

Jazda na rowerze w deszczu wymaga również tego, abyśmy zadbali o odpowiednią ochronę naszych stóp. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w wodoodporne skarpety, dzięki którym woda będzie skutecznie odizolowana od skóry. Przydatne mogą okazać się także specjalne pokrowce na buty. Nie jest to drogi element, a bardzo wydatnie wpływa na nasz komfort termiczny podczas jazdy. Można je założyć już nawet na początku treningu, kiedy nie pada deszcz, gdyż przy relatywnie niskiej temperaturze nie ma obaw o to, że dojdzie do przegrzania stóp. Gdy jednak pogoda się nagle zmieni, ochronią nas przed przemoczeniem.

Komentarze ()

Product added to wishlist

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.