Jazda na rowerze MTB – jak się przygotować?

Jazda na rowerze MTB – jak się przygotować?

Jazda po górskich szlakach dla wielu z nas jest atrakcją, jakiej trudno sobie odmówić. Odpowiednie przygotowanie fizyczne to jednak nie wszystko, by móc oddać się takiej przyjemności. Ważne jest też właściwe przygotowanie sprzętu i akcesoria takie jak rower MTB, luźna koszulka czy dobrej jakości kask chroniący naszą głowę. Co zrobić, by taka przygoda była nie tylko przyjemna, ale także bezpieczna? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Warunki, których nie sposób przewidzieć

Wyprawa w góry na rowerze mtb to przygoda, która bywa bardzo zaskakująca. Na stromych zjazdach trudno przewidzieć, co spotka nas za kolejnym zakrętem. Błoto, porozrzucane gałęzie, a może cała masa kamieni — to wszystko sprawia, że ten sport cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród wielu młodych osób w naszym kraju. Aby jazda rowerem mtb przynosiła sporo frajdy, warto wcześniej odpowiednio się przygotować.

Kondycja a rower MTB

Nie da się ukryć, że kondycja fizyczna ma w kolarstwie MTB duże znaczenie. Przed wyjazdem powinniśmy więc delikatnie rozruszać swoje ciało, bo strome podjazdy są naprawdę ogromnym wysiłkiem dla niewytrenowanych amatorów tego sportu. Ćwiczenia na siłowni, jazda na rowerze miejskim i odpowiednia dieta zahartują organizm i pozwolą wzmocnić mięśnie do tego stopnia, że przesiadka na rower górski i trudne warunki, jakie tam panują, nie będą tak odczuwalne.

Dobrej jakości sprzęt to podstawa

Jazda w trudnym terenie daje w kość nie tylko naszym mięśniom i stawom, ale przede wszystkim obciąża sprzęt. Powinniśmy więc zdecydować się na dobrej jakości rower mtb, który zapewni komfort pokonywania kolejnych kilometrów. Dobrze, jeśli nasz rower górski wyposażony będzie też w:

  • uchwyt na smartfona,
  • latarkę,
  • pompkę
  • torbę na kierownicę.

Funkcjonalna odzież rowerowa

Bardzo ważna jest również odpowiednia odzież na rower. Warto zdecydować się na ubrania zapewniające niezbędną ochronę przed wiatrem i deszczem, ale zwróćmy uwagę, by były wykonane z materiałów oddychających. Bardzo ważne jest posiadanie specjalnych spodenek z wkładką, które zapobiegają otarciom i specjalnie wyprofilowanych butów umożliwiających bezproblemowe zdobywanie kolejnych kilometrów w trudnym terenie.

Pamiętajmy też, by zabrać ze sobą okulary i kurtkę przeciwdeszczową, bo pogoda w górach bywa nieprzewidywalna. Decydując się na taką przygodę, nie można zapomnieć o ochronie głowy. Markowy kask na rower MTB jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego rowerzysty, który planuje wybrać się na górski szlak. Posiadanie odpowiedniego wyposażenia oraz dobrej kondycji fizycznej sprawią, że taka wyprawa będzie bezpieczna i zapewni nam ogromną satysfakcję. Dzięki temu zdobycie każdego szczytu będzie prawdziwą przyjemnością.

Komentarze ()

Produkt dodany do listy

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.