Jak przygotować rower na jazdę w zimie?

Jazda na rowerze zwykle kojarzy się latem i wakacyjnymi przejażdżkami w słoneczne i ciepłe dni. Kiedy temperatury spadają, a dni stają się coraz krótsze, wiele rowerzystów rezygnuje z tego sportu i przenosi się na inne dyscypliny, które można uprawiać w domowym zaciszu lub na siłowni. Jednak nadejście zimy wcale nie oznacza, że trzeba schować rower na kilka miesięcy do garażu – wystarczy się odpowiednio przygotować. O czym warto wiedzieć?

Jazda rowerem w zimie – o czym trzeba pamiętać?

Jazda na rowerze zimą wymaga dużego samozaparcia, ponieważ nie dla każdego przyjemnością jest pokonywanie zasp i uczucie chłodnego wiatru na twarzy. Są jednak amatorzy zimowych wypraw, którzy nie widzą w tym żadnego problemu. Kiedy warunki pogodowe nie są tak sprzyjające jak w lecie, w pierwszej kolejności trzeba przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Gdy droga jest oblodzona lub ścieżkę pokrywa warstwa śniegu, nie jest trudno o przewrócenie się lub o poważniejszy wypadek, dlatego nie można szarżować ani oszczędzać na wyposażeniu, które może zapobiec przykremu zdarzeniu.

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, trzeba na bieżąco sprawdzać stan techniczny roweru. Po intensywnym sezonie letnim, kiedy korzystaliśmy w przyjaznej pogody i wybieraliśmy się na długie wycieczki, warto sprawdzić, czy któryś z elementów nie szwankuje lub po prostu się nie zużył. Natomiast w okresie jesienno-zimowym części mechaniczne roweru są narażone na częstsze usterki przez wszechobecną wilgoć oraz sól i piasek, którymi posypywane są drogi. Z tego powodu trzeba regularnie upewniać się, że nasz rower jest gotowy do wyruszenia w drogę.

Lista rzeczy do zrobienia przed jazdą rowerem w zimie

Zastanawiasz się, jak przygotować rower na jazdę zimą? Przygotowaliśmy listę rzeczy, o których musisz pamiętać.

Zainwestuj w zimowe opony

Gdy temperatury są coraz niższe, nikogo nie dziwi to, że zmieniamy opony w naszych samochodach. Dokładnie taka sama zasada istnieje w przypadku rowerów. Jeśli planujemy dłuższe wycieczki, warto zainwestować w ogumienie z kolcami.

Natomiast jeśli poruszamy się rowerem po mieście na niewielkich dystansach, nie jest to konieczne. Wystarczy zmniejszyć w oponach ilość powietrza do około 30-35 PSI (ok. 2,4 bara). Pomoże to poprawić przyczepność, ale równocześnie trzeba uważać, by nie spuścić zbyt wiele powietrza, bo może to negatywnie wpłynąć na stan kół.

Sprawdź hamulce

Jazda na rowerze zimą wymaga dokładnego sprawdzenia stanu hamulców. Na śliskiej powierzchni droga hamowania jest znacznie dłuższa, więc tym bardziej trzeba zadbać o stan techniczny obręczy. Podczas mrozu często się na nich osadza lód lub błoto pośniegowe, co może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Przez trudne warunki tarcze szybciej się ścierają, więc trzeba sprawdzać, czy ich wymiana nie jest konieczna.

Zaopatrz się w oświetlenie rowerowe

Krótkie dni, słaba widoczność i nieoświetlony rower to połączenie, które może być przyczyną prawdziwego nieszczęścia. Aby mu zapobiec, naprawdę warto kupić lampki rowerowe – z przodu powinno być białe, a z tyłu czerwone. Nie można zapominać także o odblaskowych elementach do umieszczenia w szprychach, na pedałach lub elementach odzieży, ponieważ mogą nam uratować życie.

Znajdź odpowiednie miejsce do przechowywania

Miejsce, w którym chowamy rower, ma ogromne znaczenie na jego stan techniczny, dlatego wiele osób się zastanawia, jak bezpiecznie przechowywać rower. Lepiej unikać trzymania go na balkonie lub na zewnętrznym stojaku pod domem, ponieważ wilgoć szybko zostawi ślad po sobie w postaci rdzy lub nieprzewidzianych usterek. Dlatego niezależnie od tego, czy jeździmy na rowerze w zimie, czy nie, warto zorganizować ciepłe i suche pomieszczenia do przechowywania lub chociażby ochronny pokrowiec. W takich warunkach nasz ulubiony jednoślad przetrwa okres jesienno-zimowy, a my wyeliminujemy ryzyko powstania poważnych awarii.

Komentarze ()

Product added to wishlist

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.