Jak prawidłowo ustawić rower MTB?

Wielu osobom wydaje się, że jazda na rowerze to bardzo prosta czynność, do której nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nic bardziej mylnego! Jeśli chcemy, aby kolarstwo MTB było nie tylko przyjemne, ale także zdrowe i bezpieczne, należy sprawdzić, czy rower, na którym będziemy jeździć, jest odpowiednio ustawiony do naszej sylwetki. Jak to zrobić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule, w którym omawiamy trzy punkty dotyczące prawidłowego przygotowania roweru do jazdy.

Jak ustawić wysokość siodełka w rowerze?

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przed wyjazdem rowerowym, jest wysokość siodełka. To właśnie od niego w dużej mierze zależy komfort jazdy i efektywność pedałowania. Zatem jak ustawić siodełko w rowerze MTB? Trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie, która mówi, że wysokość siodła musi być dobrana w taki sposób, by noga oparta na pedale, w dolnym położeniu korby, nie była całkowicie wyprostowana. Jak to sprawdzić? To bardzo proste – wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

  • Usiądź na siodełku na rowerze.

  • Połóż stopę tak, by pięta opierała się na pedale.

  • Tak ułożoną stopę opuść na sam dół, przekręcając korbę i ustawiając ją w pozycji na godzinie 6.

Tak dostosowana wysokość siodełka sprawi, że podczas górskiej przejażdżki z pewnością nie będziesz dotykać stopą podłoża, bo będzie to po prostu niemożliwe. Dzięki temu będziesz mógł beztrosko cieszyć się przyjemnością z jazdy i podziwianiem widoków.

Ustawienie kąta siodełka

Nie wszyscy wiedzą, że w rurze podsiodłowej w rowerach MTB istnieje możliwość regulacji kąta siodła, a jest to kolejny ważny czynnik, który wpływa na wygodę podczas jazdy i zapewnia odpowiednią postawę rowerzysty. Warto wiedzieć, że wyjściowo siodełko powinno być w pozycji poziomej. Każdy jednak może dostosować jego kąt nachylenia w zależności od budowy ciała czy konstrukcji roweru.

Trzeba jednak pamiętać, że zbyt podniesiony dziób siodła może powodować zsuwanie się z roweru, ucisk krocza lub ból pleców w dolnym odcinku kręgosłupa.

Natomiast za nisko ustawiony przód siodełka będzie wymuszać nieprawidłową pozycję względem kierownicy, a to może skutkować nadmiernym obciążeniem ramion i dłoni.

Jak ustawić hamulce w rowerze?

Częścią przygotowania roweru do bezpiecznej jazdy powinno być także poprawne ustawienie klamek hamulcowych. Zbyt duża odległość od kierownicy może powodować trudności z ich dosięgnięciem, co stanowi duże zagrożenie nie tylko na górskich szlakach. Z tego powodu klamki hamulcowe powinny być oddalone od krańców kierownicy tak, by trzymając kierownicę i wyciągając palce wskazujące, trafiać nimi na końcówki dźwigni hamulcowych. W takim położeniu bez problemu naciśniemy dźwignie z odpowiednią siłą i unikniemy niebezpiecznych sytuacji.

Jak widać, warto dostosować rower do swojej sylwetki, zanim wyruszymy w kolejną wyprawę. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że żaden teren nas nie zaskoczy, a jazda w ekstremalnych warunkach będzie czystą przyjemnością.

Artykuł opracowany na podstawie materiałów szkoleniowych Fundacji POMBA.

Komentarze ()

Product added to wishlist

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.