Jak poprawnie założyć i dopasować kask rowerowy?

Jak poprawnie założyć i dopasować kask rowerowy?

Rosnąca liczba rowerzystów przyczynia się także do popularyzacji kasków używanych podczas jazdy jednośladem. To pozytywne zjawisko powinno iść w parze z wiedzą, jak dopasować kask rowerowy, by zapewnił nam właściwą ochronę głowy, i co za tym idzie, bezpieczeństwo w czasie jazdy. Doświadczenie pokazuje, że o ile rowerzyści zwykle mają świadomość, że kask to konieczność, a nie modny gadżet, o tyle często na ścieżkach spotyka się osoby, które mają niewłaściwie założone kaski.

Jak dopasować kask rowerowy przed jazdą?

Okazuje się, że wiedza, jak dobrać kask rowerowy, wcale nie jest taką oczywistością. Wielu cyklistów ma problemy z wyregulowaniem kasku w taki sposób, aby idealnie przylegał do głowy. Przede wszystkim ma za zadanie osłaniać czoło, a jego przednia krawędź powinna kończyć się 1-2 cm powyżej łuku brwiowego. To ważna wskazówka dla pań, bowiem często zdarza się, że to właśnie kask rowerowy damski bywa zakładany zbyt wysoko, aby odsłonić choć odrobinę włosów i ładnie się prezentować podczas jazdy.

Inna ważna sugestia, odpowiadająca na pytanie, jak dobrać kask, dotyczy stabilizacji sprzętu na głowie. Tu niezależnie od tego, czy zakładamy kask rowerowy męski, czy damski, musimy założyć go tak, aby nie miał szansy przemieszczać się na głowie w trakcie jazdy. Jest to szczególnie ważne, gdy chodzi o kask rowerowy MTB, bowiem jazda w trudnym terenie wiąże się z częstymi wstrząsami i podskokami, które szybko zweryfikują to, jak założyliśmy zabezpieczenie głowy.

Rowery MTB już na początku trasy nie wybaczą błędnego zapięcia pasków. Te odpowiednio ułożone i napięte będą utrzymywać kask na rower MTB we właściwym miejscu. Co zatem oznacza odpowiednie ułożenie pasków? Chodzi o to, aby zapięcie pod brodą było lekko poluzowane, by nie uciskało skóry (szerokość 1 palca), ale jednocześnie uniemożliwiło zsunięcie się kasku z głowy w sytuacji zagrożenia.

Kask na rower – uwaga na błędy podczas zakładania

Kiedy zakładamy kask na rower MTB lub na miejski bicykl, warto uświadomić sobie, jakie błędy są popełniane przez nas najczęściej. Należą do nich:

  • zakup złego rozmiaru kasku (za małego lub za dużego – ten problem dotyczy w takim samym stopniu kasków dla dorosłych jak i dla dzieci);
  • zakładanie kasku zbyt wysoko i całkowite odsłanianie czoła;
  • nieprawidłowe dopasowanie pasków, powodujące kolejny błąd, czyli
  • przemieszczanie się kasku na głowie w czasie jazdy.

Świadomi powielanych przez wielu rowerzystów pomyłek mamy szansę nauczyć się zakładać kask na rower w sposób prawidłowy. Nie jest to trudne, a może uchronić nas przed groźnymi urazami głowy. Nawet jeśli sami jeździmy ostrożnie, pamiętajmy o tym, że prawidłowe noszenie kasku zabezpiecza nas przed konsekwencjami nieuważnej jazdy innych uczestników ruchu drogowego, także tych większych od nas.

Komentarze ()

Produkt dodany do listy

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.