Jak dobrać kask rowerowy?

Niezależnie od tego, czy rower jest dla nas środkiem transportu, którym dojeżdżamy do pracy, czy jesteśmy miłośnikami jazdy po ekstremalnych górskich ścieżkach, jedno musimy wiedzieć – kask rowerowy powinien być naszym podstawowym wyposażeniem. Jednak często nawet osoby, które są tego świadome, nie do końca wiedzą, jaki model jest dla nich odpowiedni. Jeśli Ty też się zastanawiasz, jaki kask na rower wybrać, zapraszamy do lektury tego artykułu.

Kask rowerowy to element wyposażenia rowerzysty, który wiele osób bagatelizuje lub traktuje jako jedynie modny dodatek. Tak naprawdę okazuje się, że jeśli podczas rowerowej przejażdżki dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, może uratować nasze zdrowie, a nawet życie, dlatego zawsze lepiej go mieć na głowie.

Dobry kask, czyli jaki?

W sklepach rowerowych są dostępne przeróżne modele o zróżnicowanych kształtach i kolorach, ale przez to pojawia się pytanie – jaki kask warto kupić, aby spełniał swoje zadanie i chronił naszą głowę podczas jazdy? Otóż dobór kasku powinien być uzależniony od dwóch czynników – rodzaju roweru, jaki używamy, oraz tras, jakie zwykle na nim przemierzamy. Dlatego dobry kask to taki, który jest dostosowany do naszych potrzeb.

Dobór kasku a jego rodzaj

Zanim wybierzemy konkretny model kasku ze względu na jego wygląd, warto wiedzieć, że jego kształt powinien być uzależniony od roweru, na którym najczęściej jeździmy. Rowery najczęściej dzieli się na miejskie, szosowe, górskie oraz trekkingowe i do każdego z nich przewidziany jest rodzaj kasku, który będzie dostosowany do specyficznych warunków na drodze i dzięki temu zapewni nam maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Kask MTB

Jeśli zdobywasz na rowerze górskie szlaki, a na wymagających trasach czujesz się jak ryba w wodzie, na pewno potrzebujesz kasku, który będzie dostosowany do tak ekstremalnych warunków. W takim wypadku wybierz kask MTB, który z przodu ma wystający daszek, który nie tylko zabezpiecza głowę, ale także chroni przed oślepiającymi promieniami słonecznymi i deszczem. Podczas wyboru konkretnego modelu należy także sprawdzić, czy dany kask jest mocno zabudowany, ale także czy są w nim przewidziane dziurki wentylacyjne.

Kask szosowy

Jeśli uprawiamy kolarstwo szosowe, najlepiej sprawdzi się kask specjalnie do tego przeznaczony. Jest on nieco podobny do kasku MTB, ale różni się przede wszystkim kształtem – ma bardziej opływowy kształt, który pozytywnie wpływa na aerodynamikę podczas jazdy, co jest bardzo ważne dla zawodowych kolarzy. Tego typu kaski nie mają także charakterystycznego daszka.

Kask miejski

To najczęściej kupowany model i nic w tym dziwnego. Jego popularność wynika nie tylko z łatwej dostępności, ale przede wszystkim z mnóstwa wariantów kolorystycznych do wyboru, wśród których wiele wyróżnia się ciekawym designem. Jednak kupując kask do jazdy po mieście, pamiętajmy nie tylko o jego wyglądzie, ale przede wszystkim o solidnym wykonaniu i otworach wentylacyjnych, które zapobiegną przegrzaniu się głowy.

Kask typu orzeszek

Chociaż nazwa tego typu kasków może powodować uśmiech na twarzy, ich charakterystyczny wygląd przypominający skorupkę orzecha naprawdę może uratować życie. Z tego powodu zwykle noszą go fani jazdy wyczynowej nie tylko na rowerze, ale także na deskorolce czy rolkach.

Kask rowerowy – jaki wybrać?

Wiemy już, że wybór kasku powinien być uzależniony od naszego stylu jazdy, ale na co zwrócić uwagę w sklepie, gdy już wybierzemy model, który się nam podoba? Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo, dlatego warto upewnić się, że kask jest solidnie wykonany z wytrzymałych, ale równocześnie lekkich materiałów. Sprawdź także, czy są w nim otwory wentylacyjne, ponieważ to właśnie one mają ogromny wpływ na wygodę jego noszenia. Jeśli kask spełnia wszystkie te wymagania, to możesz spokojnie go kupować… i od razu wyruszać na rower!

Pamiętaj jednak, że tylko dobrze dopasowany i zapięty kask będzie spełniać swoje zdanie. O tym, jak poprawnie go założyć, opowiemy już w następnym miesiącu.

Komentarze ()

Produkt dodany do listy

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.