Jak dbać o łańcuch w rowerze?

Jeśli jesteś fanem rowerowych wycieczek, to wiesz, jak ważną rolę odgrywa odpowiednia konserwacja sprzętu. Systematyczny serwis jednośladu, wpływa nie tylko na komfort podczas jazdy, ale też dystans, który jesteśmy w stanie przejechać. Regularne czyszczenie roweru to jedno, dbanie o poszczególne elementy – drugie. Tak naprawdę utrzymanie roweru w dobrym stanie nie jest trudne, jednak wymaga cierpliwości i systematyczności.

Czyszczenie łańcucha rowerowego

Łańcuch jest jednym z ważniejszych elementów Twojego roweru. Składa się z setek połączeń, rolek i płytek. To właśnie ruchome części łańcucha odpowiedzialne są za prawidłową jazdę Twojego jednośladu. Jeśli będziesz odpowiednio o nie dbać, odwdzięczą Ci się komfortową i gładką jazdą.

Czym czyścić łańcuch rowerowy?

Na łańcuchu zbiera się najwięcej kurzu i brudu, dlatego systematyczne czyszczenie to podstawa. Jak to zrobić? Oprzyj rower tak, abyś mógł swobodnie obracać pedałami. Weź szmatkę i z jej pomocą powycieraj łańcuch – w tym samym czasie pociągaj za pedały, aby łańcuch się przesuwał. W ten sposób cały brud znajdujący się na łańcuchu przeniesie się na szmatkę. Czym czyścić łańcuch rowerowy? Możesz użyć wody lub detergentu do łańcuchów. Jeśli chcesz wyczyścić wszystkie zakamarki łańcucha, to najlepiej skorzystać ze specjalnego urządzenia, które jest wypełnione płynnym odtłuszczaczem. Wyposażone jest w kilka par szczotek, które są w stanie dotrzeć dosłownie wszędzie. Po wyczyszczeniu łańcucha przetrzyj go i pozostaw do wyschnięcia.

Czym smarować łańcuch rowerowy?

Głównym elementem w pielęgnacji łańcucha jest jego smarowanie. Jest to pewnego rodzaju klucz do sprawnego działania roweru. Czym smarować łańcuch rowerowy? Najlepiej wybrać smar do łańcucha rowerowego w zależności od sytuacji do mokrych lub suchych warunków (na bazie wosku). Jest to produkt, który nie tylko zapewni najlepsze smarowanie, ale też zabezpieczy łańcuch przed rdzą. Ważne, aby po smarowaniu odczekać min. godzinę, aż smar wniknie w głąb ruchomych elementów łańcucha, jeszcze raz obrócić korbą w celu rozprowadzenia smaru, a na koniec wytrzeć do sucha czystą szmatką nadmiar smaru. To zapewni, że kurz tak szybko nie przyczepi i łańcuch dłużej pozostanie czysty, a smar będzie pracował tam gdzie jest najbardziej potrzebny czyli wew. elementów łańcucha.

Dlaczego warto dbać o łańcuch rowerowy?

Łańcuch rowerowy to taki element roweru, który jest w ciągłym ruchu. Narażony jest na rdzę, dlatego jeśli chcemy, aby służył nam przez lata, warto monitorować jego stan. Poza brudem należy sprawdzać jego długość. Zbytnie rozciągnięcie może doprowadzić do zniszczenia napędu, dlatego jeśli łańcuch nie nadaje się już do naprawy, to lepiej go wymienić – będzie to tańsze niż późniejsza wymiana pozostałych elementów.

Ja dbam o łańcuch, a Ty?

Wiele osób lekceważy temat serwisowania roweru, a co dopiero samego łańcucha. Nie mają na to czasu lub nie wiedzą, jak to zrobić. Zasada jest jedna – zawsze lepiej najpierw wyczyścić łańcuch, a dopiero późnej go nasmarować i jeszcze raz wytrzeć do sucha. Natomiast długość łańcucha najlepiej skontrolować, wieszając go obok nowego egzemplarza. Jeśli wyraźnie widać, że nowy łańcuch jest krótszy, to należy go wymienić. Jednak nie wyrzucaj starego – wykorzystasz go za jakiś czas, kiedy sytuacja się odwróci. W rowerze zawsze powinien być łańcuch krótszy, a dłuższy w tym czasie czeka na swoją kolej. Stosując 2 lub 3 łańcuchy, można wydłużyć żywotność napędu nawet kilkukrotnie.

Komentarze ()

Product added to wishlist

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.