Czym jest rower MTB i jakie ma zalety?

Rowery MTB z roku na rok trafiają do coraz szerszego grona odbiorców. Są to rowery górskie, które umożliwiają stabilną jazdę, nawet w najtrudniejszych warunkach. Wymagający teren? Niesprzyjające okoliczności? Nie dla nich! Te jednoślady są stworzone do niebezpiecznych, nierównych powierzchni. Co wyróżnia rower MTB? Komu jest dedykowany? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Czym jest rower MTB?

Skrót pochodzi od angielskiej nazwy ‘Moutain Terrain Bike’ i w tłumaczeniu oznacza rower przeznaczony do jazdy po górach. Wyczynowy rower MTB dedykowany jest osobom, które lubią ostre zakręty, dziury, skocznie i wszelkiego rodzaju utrudnienia na trasie. Rower MTB idealnie sprawdzi się na górskich ścieżkach, specjalistycznych bike parkach, ale także na wszystkich leśnych ścieżkach. W uproszczeniu – rower MTB został stworzony po to, żeby jeździć tam, gdzie nie poradzi sobie grawel, kolarka czy holenderka.

Zalety wyczynowych rowerów MTB

Jedną z największych zalet rowerów wyczynowych MTB jest to, że są to bardzo uniwersalne jednoślady. Można nimi jeździć zarówno w mieście, lesie, górach czy po bezdrożach. Rowery MTB radzą sobie we wszystkich warunkach pogodowych – nawet podczas deszczu zagwarantują nam bezpieczeństwo i zadbają o wysoki komfort jazdy. Wyczynowe rowery MTB charakteryzują się dużą amortyzacją, która zniweluje wszelkie drgania, bez względu na powierzchnię. Ogromnym atutem rowerów MTB jest ich budowa i przystosowanie do nierówności w terenie. Nawet jeżdżąc po dziurach, czujesz się bardzo komfortowo. Rowery wyczynowe MTB charakteryzują się dużą zwrotnością oraz stabilnością na zakrętach. Dzięki temu jazda jest nie tylko bezpieczna, ale też przyjemna. Producenci jednośladów wykorzystują nowoczesne technologie konstrukcyjne, żeby zwiększyć komfort jazdy. Rower MTB może mieć amortyzowaną lub sztywną ramę. Jazda po nierównym terenie wymaga od roweru odpowiedniego zawieszenia, które zwiększy przyczepność i zaabsorbuje siły powstające podczas lądowania – np. po skoku. Rower wyczynowy MTB z pełną amortyzacją (czyli z przodu i z tyłu) umożliwi nam pokonanie trudnych tras z większą pewnością i prędkością. Kolejnym istotnym atutem rowerów MTB są szersze opony i większe koła. Wpływają one na stabilność i gwarantują lepszą przyczepność na zakrętach. Za bezpieczeństwo rowerów MTB odpowiadają też hamulce tarczowe, które sprawdzają się nawet w najtrudniejszych warunkach.

Jak wybrać rower MTB?

Rower MTB to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią wymagające wyprawy rowerowe. Aby jednak taki jednoślad dał nam maksymalną satysfakcję, trzeba wybrać odpowiedni model. Przed zakupem warto pomyśleć o tym, czego potrzebujemy. Zastanów się, do jakich aktywności rower MTB będzie ci służył i czego od niego oczekujesz. Każdy rowerzysta ma inne wymagania i predyspozycje – dla jednego lepszy będzie rower sztywny, dla innego z pełną amortyzacją oraz geometrią dostosowaną do trudniejszego terenu.

Komentarze ()

Product added to wishlist

Korzystając z 3biker.pl, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.